Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.07.2012 11:13 - КРИЗАТА-ОЩЕ ЕДНА ГЛЕДНА ТОЧКА
Автор: achoachev Категория: Политика   
Прочетен: 1074 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 22.07.2012 11:14


 

            Когато през вече далечната 1994 публично  известни финансисти и икономисти обвиняваха  създателите на пирамидите във всички смъртни грехове, в частност,  че сертификатите  им по същество не са ценни книжа тъй  като дивиденти по тях не се изплащат и поради това те  нямат право да съществуват! Акцията  преди  всичко е дял от собствеността! Тя е  това което инвеститорът получава! А  вие какво  получихте- въздух? .. Е, и други такива глупости и  в отговор на всичко това бе  казано следното: "Тези акции  са пълен  аналог на  NASDAQ  акциите по които също едва ли някога са плащани дивиденти  и които също са закупени единствено със спекулативна цел, в надеждата за по-нататъшния  им растеж.”

 

             В действителност акциите  в съвременния свят не са някакво "Споделяне на собствеността" - това е само един абстрактен обект на спекулации и нищо повече. И ако е така, каква е разликата с какво се  спекулира? Акции, живопис, цигари, дънки? Сртификати  от  пирамидите  ? Абсолютно никаква. Това са само обекти  на спекулациите. Харесва ви или не, но това са сегашните реалности.

 

            Тогава  всички в унисон крещяха възбудено с пяна на устата : "Това е само у нас ...! Използват неграмотността на населението! .. Лъжат нещастните  баби и дядовци! .. На Запад никой не би дал и  стотинка! ... Там всичко се  знае за пирамидите! .. И за безплатните обяди! ... " (Да, между  другото. Октомври 10, 2005 г. в Стокхолм, Нобелови лауреати по икономика  станаха  гражданите на Израел и на САЩ Робърт Ауман и Томас Шелинг. Те считат, че икономическата теория не съществува, че има само теория на игрите. Теория на пирамидите .Това е всичко.)

 

            Глобалната   криза

 

            Световната финансова криза. Да я  анализираме като феномен. Какво всъщност знаем за нея?

 

            О – почти  нищо. Дори и причината никой все още наистина не може да формулира.Съществува само  голям набор от мнения. От  "свръхпроизводство на  долари" до теориите на заговорите и машинациите на " световното  тайно правителство" (глупости, фантазии, хората всъщност отдавна знаят, "каквото се  знае от двама - се знае от  всички"!! Не може да има  в дългосрочен план "конспирация" по принцип . Всички тези "конспиратори" имат  жени и любовници, които утре всичко ще разтръбят а и  е невъзможно да се планира нищо предварително и да се предскаже какви точно  ще   бъдат резултатите от действията ви .Погледнете  към анализаторите и експертите по кризата, които също не могат да предскажат какво ще стане!Те да не би да са се образовали в други "тайни" университети?Диаметрално противоположни мнения се тиражират от хора, много, много уважавани: най-големите финансисти, носители на всички видове награди в икономиката и т.н. и т.н., така че този въпрос може да се смята за затворен.

            Причини - неизвестни.

 

            За сега предлагам да се ограничим със становището на някои мастити политици, че основната причина за сегашната глобална финансова и икономическа криза е провалът на съществуващата финансова система. Сега си спомням някои лозунги от времето на т.н.”реален социализъм”,а именно,че "Икономиката трябва да бъде икономична." Усещате ли? "Причината за кризата (колапса) на световната финансова система  е нейния провал  (колапс). "

 

            Т.е. ще се повторя- причините са неизвестни. Начините за борба с кризата  съответно- също. Тук гледните точки са дори повече. Отново разнообразни  , противиположни  и взаимоизключващи се ,изказани от най-уважавани експерти. Въпреки това е разбираемо. Как можем да се борим  с нещо ,чиято  природа не ни е известна? Единствено по метода  на пробите  и  грешките! Но  ще успеем ли? Зависи от късмета!

 

            Резюме.

 

            Настоящата криза никой не познава  и  не разбира. Нито причините , нито как да се борим с нея. Всички действия са на случаен принцип.

 

            Какво означава това? Няма никакъв смисъл да се работи с някакви много специфични икономически понятия,  да се жонглира с  цифрите и т.н.  да се опитваме да докажем нещо, да убедим някого. Нищо не може да се докаже по такъв начин и никой не може да бъде убеден. Такива "доказателства" има  милиони. Дори ако вашето предположение се   окаже впоследствие единствено правилното,сега то е безполезно. Защото неразбирането на същността на явлението не дава  възможност да се направи разграничение между чисто спекулативната  теза  от  истината.

 

            Всичко, което в тази ситуация е възможно опирайки се на най-общите и не предизвикващи съмнения факти   да се постараем да избегнем поне системните грешки от глобален характер. И нищо повече. Дали това е достатъчно? Само Бог знае. Повече няма на какво да се позовем.

 

            Въпреки това  план за борба с глобалната криза бе приет.За  сега ние можем само пасивно да наблюдаваме  развитието. Работи ли той  или не?

 

            Какъв е този план? Това е планът на Обама. Какво е това? Нищо!Пълнене на икономиката с пари - това е целия "план". Печатане  на няколко допълнителни трилиона долара. И след това - "Проблемът може би ще започне  постепенно  да се  решава. А може би не. "

 

            Да направим малко отклонение.

 

            В последно време всички говорят за това,че в САЩ е построена огромна доларова пирамида .Че количеството  напечатни долари  вече надминава всички въображаеми бариери, че "обезпечеността  на долара със злато е по-малко от 4%" и  че " маховика на печатницата за долари се върти все по-бързо и по-бързо," че "Общият размер на федералния дълг на САЩ надхвърлил  15 млрд. долара“,и  т.н..

 

            Всички  чакат кога тя (пирамидата) най-накрая ще  започне  да се разпада? А тя не се разпада и не се разпада. А Обама е спокоен, дори нови трилиони печата и не се страхува от нищо.

 

            Какво означава това?

 

            Веднага след като се стигне до пирамидалните схеми, всички ние заедно веднага си припомняме  за математиката-спомням си даже академик Благовест Сендов се беше впуснал да обяснява какво е това.

 

            Но все пак, повтарям, тази пирамида не се разпада по някаква причина. Напук на всички математици. Въпреки че такива  пирамиди не би трябвало да са възможни по принцип!

 

            И така, какво е всичко това? Означава,че всички наши представи за пирамидални схеми и тяхната потенциална  стабилност/нестабилност не са справедливи по принцип. И тук, както изглежда, не всичко е толкова лесно, колкото изглежда на пръв поглед, както и законите тук са доста различни.

 

            Но нека да свършим с  долара. (Това ще ни е нужно за  последващите разсъждения.) По едно време много се говореше за евентуален неуспех на американския долар и въвеждането на нова парична единица - "Aмеро". За да се решат всички  проблеми с един замах.

 

            Днешните  "кризисни"  долари - това са всъщност Амеро. САЩ не трябваше нищо да предприемат. Сега по време на кризата всички осъзнават, че седят в една и съща  локва ... пардон, лодка. И ако се  удавят САЩ ще се удавят всички . Ето защо за периода на кризата  САЩ всъщност имат карт бланш от останалата част на света.” Предприемете действие! Измъкнете се от  пропастта!” Претенции за вземания по дълга  към тях за сега никой  не предявява.

 

            Ако  имате $ 100 млрд.  кеш, но дължите - $ 300 млрд. Кой сте Вие в  този  случай?Супербогат или супербеден? Най-богатият човек на планетата, или най-бедният? Колко са реално   парите които притежавате? Плюс 100 млрд. долара, или минус 200?

 

            Всичко зависи от поведението на кредиторите (играчите! Ето я и  теорията на игрите! Какво означават "икономическите закони", моля да ми кажете?). Ако кредиторите са обещали да не ви докосват, докато вие не решите техните проблеми - тогава какво ви е грижа за дълга ?  Макар че според всички финансови отчети и "икономическите закони" вие трябва отдавна да сте "потънали" .

 

            Именно това се  случва днес с долара. Той няма да  се срине. Не чакайте. Напротив! Тъй като поведението на играчите е предсказуемо , той е силен както никога до сега. Толкова  силен колкото е  силна цялата световна финансова система . Но това е съвсем друг въпрос. Във всеки случай, ако доларът се срине, ще се разпадне всичко (или мислите, че доларът ще се срине, а еврото ще остане?). Така че няма смисъл да се  анализирва подобна възможност. Това е нещо като природно бедствие, земетресение . Разбира се, всичко може да падне по всяко време в  ада. А земята внезапно да се взриви. И слънцето! Но това не е за нашите мозъци да го проумеем. "Всичко е в ръцете на Бога!"

 

            В същност, аз повтарям ,днешният кризисен долар не е този отпреди криата,това е  Амеро. И никакви емисии не  са страшни за  него. (Между другото,  ширината на доларовата банкнота  е 66.6 мм. Говори ли ви нещо?)

 

            Сега, в същност, за емисиите. Да се върнем най-после  на плана  Обама. След такова голямо и пространно  отстъпление, но се върнахме. Само че сега, въоръжени с нови познания и ново разбиране за някои неща.

 

            И така-да се залее   пожара на кризата  с пари. Добре  или  зле  е  това?Не е известно. Не е имало прецедент.Поради това  и самата идея  не е нито лоша нито добра. Само времето ще покаже какво ще стане на практика.

 

            Но това, което наистина притеснява   е начина, по който се реализира тази идея. Защо $ 3-4 трлн, а не  30-40? Или колкото трябва за да се задоволят напълно  всички нужди на задушаващата се  от липса на пари  икономика на САЩ? Защо се стискат? Каква е разликата колко долари ще се  напечатат? Ако са решили  да вървят  по този път – нека да е до края! С чаша вода не се гаси  горски пожар. И  водата ще се похаби и огънят няма да се  угаси. Има нужда от $ 30 млрд., и те дават 10, искат се 10  - те дават 5. Е, какво от това? Какъв е смисълът да дадеш по-малко, отколкото  е нужно, а след това? Може би тогава  е по-добре нищо да не се дава. Сами  казаха: не ни е грижа  за инфлацията, икономиката трябва да бъде спасена! Ами тогава продължете напред. Спасявайте! Това сега са  половинчати мерки. Няма нищо по-лошо от половинчатите мерки. Покривът тече,  разрушен е стария , а новия  все още не е построен. Ето какво е полумярка. Би било по-добре да не се  пипа нищо.

 

            Особено, защото тази тактика подкопава доверието в самия план. Инвеститорите виждат, че нищо конкретно не става,  осезаеми подобрения все още не се наблюдават. Спомнете си ентусиазма, с който приветстваха пристигането на Обама. А сега какво? Първи шанс се дава само веднъж, и след това никога няма да се повтори. И той е почти изцяло проигран. Сега всичко е по-сложно.

 

            И още. Парите сами по себе си не са достатъчни.Нужен е  ентусиазма на масите. Нужна е  идея за обединяване на обществото. Мотото, под което ще се обедини нацията.

 

            Всъщност  ситуацията  по принцип не е нещо ново. Това  през цялата история на човечеството се е повтаряло безброй пъти. Криза, общ спад, а след това - Възраждане. Но е нужно   знаме.

 

            Обикновено това е  било  борбата с външния  враг (за свобода! Независимост! Т.н., и т.н.) война! Между другото, много хора все още вярват, че  Втората световна война позволи на САЩ най-накрая да преодолее Голямата депресия. До началото на успехите на  "Новия курс " на Рузвелт е имал относителен успех и само предизвиканите  от войната   милионни огромни увеличения на поръчките, милитаризацията на икономиката и   масивните доставки на оборудване за  съюзниците са увеличили търсенето. Мобилизирането на голям контингент от работници и фермери в армията, както и разширяването на военно-промишления комплекс са елиминирали безработицата.

 

            Въпреки това  войната не е необходима. В СССР например лозунгите бяха "изграждане на комунизма", "да се настигне и изпревари Америка!" и др. Основното нещо е идеята която да завладее хората и да ги поведе напред.Това  заради което те ще бъдат готови да работят, работят и  работят. Независимо от всички трудности и лишения. Трябва да се стремят към целта с всички сили! По добре ще е ако тази цел е още и полезна,но  това не е абсолютно задължително. (Важни са само правилата и самия процес. Отново, теория на игрите!) .Друг въпрос е,че в очевидно  безсмислена и безполезна цел (да речем полет  на Марс), е трудно да се въвлекат хората, но това е въпрос на чисто техническо  равнище. Проблемът  е  компетентно да се пропагандира. (У нас също има хора за които до  вчера  никога никой не бе  чувал, но сега изведнъж се появиха пророци и месии. Така че може да бъдат убедени  масите във  всичко. Не е трудно.)

 

            В съвременна Америка като обединителен лозунг може да се окаже вероятно: възраждане на американската автомобилна индустрия. Темата е  болезнена, всички се вълнуват. Защо не? Мащабите , разбира се, не са съвсем задоволителни, величието не е достатъчно, но ... Все пак, това е само една от опциите. Аз не съм запознат с психологията на съвременните американци за да съветвам сериозно. Те  там разбират себе си по –добре  на място. Основното нещо е тази обща и разбираема за всички идея  спешно да бъде  намерена.

 

            (Е, в крайна сметка да организират една виртуална война. Да правят поръчки, да откарат оборудването на полигона ,да го  взривят   и да поръчат ново. Каква е разликата? С какво  тази война от гледна точка на полезността на икономиката ще се различава от действителната ?С нищо! Правила и процес! Голове  без значение. Те могат да бъдат  абсурдни. По-точно,  не е задължително да бъдат  разумни. Мат на царя. Какво е това? Какво означава "разумността?" Но целият свят   обича да играе шах.)

 

            Съдейки по това как  се развива кризата – това е нещо  системно и е за дълго време. Не за една или две години. За няколко петилетки  минимум.И това е оптимистичния сценарий-ако се намери  антидот  възможно най-скоро. Само по пътя на опитите и грешките. На нашия  гръб. Други начини  уви  не  виждам.

 

            Тъй като планът на Обама е бил приет (и в действителност, подкрепен от всички страни – а каква е алтернативата?..., ако доларът е световната  валута,а САЩ са основен потребител в света), следователно в действителност залозите са направени. Можем само да чакаме и да видим дали ще проработи?

 

            Моето мнение.

 

            Ако правителството на САЩ  увеличи (с порядъци!) степента на доларовите инжекции  в икономиката и все пак намери обединяващата  идея за  сплотяване на нацията ,напредъкът ще бъде достатъчно бърз. Развитието на заболяването най-малко може да бъде  забавено. Дали  наистина ще се излекуваме или ще има само временно подобрение е трудно да кажа, но  за няколко години със сигурност ще има отсрочка. Ще има "възход", "растеж", еуфория и т.н., и т.н. ,но глобални катастрофи, най-малко през следващите години няма да се случат.

 

            Не бързайте да се   радвате ! САЩ не са България. Там не става автоматично  всичко по поръчка на Борисов. Събужда се бате Бойко  осенен от идеята: "Да направим така!" - Народното събрание рапортува: "Да!" В САЩ  за съжаление е малко по-различна ситуацията. Идеята на печатане на десетки трилиони долари е толкова радикална, че ще  срещне без съмнение  свирепа съпротива. Навсякъде! На всички нива. Освен това да се гарантира каквото и да било   наистина не е възможно. А ако от тигана паднеш в  огъня с тези методи ? И за да се пребориш  с този дракон ще трябва да  извикаш на помощ  друг още по-страшен? Тогава какво? Тъкмо там е работата.

 

            Накратко- ще видим. Как ще се справят с това "предизвикателство". Любимата им дума. И ще се справят. Ако не, тогава ние също не сме за  завиждане. Всички, повтарям, сме в една и съща лодка. И ние все още нямаме спасителна жилетка-под формата на собствена  работеща икономика. Ние ще се удавим  първи . Ще престанат да купуват нашите „банани” (експорта ни е като на икономика от началото на миналия век – повече суровини и материали и много малко високотехнологични изделия със собствена марка. А именно вторите носят по-голяма добавена стойност и дърпат една икономика напред.), и – Здравейте! Нечленоразделно  бълбукане и няколко мехурчета на повърхността, това е всичко. Така  да се каже, амин.

 

 

            Сега да поразсъждаваме за   нас.

 

            Да започнем с преглед на настоящата ситуация. Защото, както ми се струва почти никой изобщо не е разбрал нищо. Какво всъщност става в нашия дом,в нашето скъпо царството на кривите огледала? Да, огледала, всичко се отразява  лъчезарно и цъфтящо, като слънце алено, рози цъфтят и райски птици наоколо прехвръкват, а какво е в действителност? Как можем  да разберем? Може би има сред огледалата  едно нормално и обикновено, но  как да го разграничим   от другите? Няма начин!

 

            Да се отклоним (за кой ли път).Съществува  болест. Подагра. Повишени нива на пикочна киселина в кръвта. Причината -  бъбречна недостатъчност. Следствието - отлагане на пикочна киселина в ставите. По принцип навсякъде  може да има  отлагания, но обикновено са по пръстите на ръцете или краката. Пръстът внезапно набъбва и започва да боли. И болката  е изключително силна и остра.Получавате пристъп. Обаждате се на лекаря. Той ви преглежда и казва: "ще Ви излекувам!" И започва да инжектира  в пръста  Ви  силно болкоуспокояващо лекарство, да речем, морфин. Пръстът  спира да боли. Друг  е  въпросът, че бъбреците и черния дроб се скапват и всички  другите пръсти започват да болят не след дълго (в края на краищата  необходимо е лечение на бъбреците, а не само на единия  пръст ! Болката в пръста е само следствие), но именно в този пръст болката изчезва. Вие естествено започвате да се оплаквате на лекаря: "Как така?Сега стана по-лошо! ... След Вашето "лечение" .А той резонно Ви отговаря :" Обещавах ви  лек за  пръста? Аз  го излекувах. А за всичко друго - съжалявам! За него не ставаше въпрос. "

 

            Това се случва сега с нас. Държавата  лекува  пръста?             „Проф. Статев:             В България си правим финансова стабилност, но какво от това? 

            В момента сме в ситуация на фискална, финансова стабилност, но то е като видиш болния, че не може да ходи, да му кажеш „вдигни си краката и не мърдай“, каза ректорът на УНСС.

            „Ние сме толкова джобен формат икономика, че не ни трябва отрасъл или подотрасъл, а с няколко продукта да се интегрираме трайно и да разчитаме на тях. Сега е моментът да търсим решения, да си зададем въпроса „Кои са нашите предимства?“ и да се опитаме да насочим усилия, така че да има дългосрочен ефект“, смята Статев.

            „Сегашната криза не е финансова, дори да е започнала като такава. Оприличава се на Голямата депресия, но прилича на 1973-1980 г., когато имаше ликвидност, но никой не инвестираше. Тогава политическият свят отесня, и с Рейгън, и с Тачър. Ситуацията е патова, пари има, но го няма това, което стана през 1980 г., когато отпуснаха регулациите на инвестиционните банки. Сега усилихме регулациите и искаме да вървим напред. Е, не става“, заяви ректорът на УНСС.

            „Битува мнението, че криза е най-ниската точка на икономическия цикъл, но в криза може да сме и при високата точка. В момента имаме разсеяни кризисни явления. Подобни на третия следвоенен цикъл от 1965-1971 г., когато Европа и Япония изпадаха в рецесия, а САЩ я прескочиха благодарение на войната във Виетнам. Разсеяните кризисни явления водят до още по-голяма криза. Не просто W-криза. По-страшно е да се натрупа потенциал, ако щете като при земетресения, който да доведе до наистина световна и глобална криза“, опасява се Статев.

            „Сега нямаме валутно-финансова система, не е ясно накъде отиваме, ще се връщаме ли към златен стандарт, ще има ли шанхайска система.

 

            (Отново отклонение:

            ” Златният стандарт е парична система, при която стойността на парите съответства на дадено количество злато. При златния стандарт парите са или монети, съдържащи определено количество злато, или банкноти, за които се гарантира замяната им със злато, в идеалния случай в предварително определено количество. Паричните единици, използващи златен стандарт, имат постоянен обменен курс една спрямо друга.”

http://bg.wikipedia.org/wiki/Златен_стандарт

 

            „Шанхайската организация за сътрудничество(ШОС) е регионалнамеждународна организация, основана през2001 от лидерите на Русия, Китай,Казахстан,Узбекистан,Таджикистан иКиргизия. С изключение на Узбекистан, останалите страни са участници в“Шанхайската петорка”, която е основана в резултат на подписаните 1996-1997 от Русия, Казахстан, Китай, Киргизстан и Таджикистан споразумения за укрепване на доверието във военната област и взаимно съкращаване на военните сили в граничните райони. След включването на Узбекистан през 2001организацията е преименувана от нейните участници на Шанхайска организация за сътрудичество.”.

http://bg.wikipedia.org/wiki/ Шанхайска_организация_за_сътрудичество )

 

             Няма как да се урегулираме при сегашното подскачане на всички валути. Изследването на кризите, ще ни покаже, че нямаме рецепти. Всичко по света е опити на база доброто старо знахарство. В България не можем да печатаме пари и си правим финансова стабилност, но какво от това. Правим инфраструктурни проекти, движим се леко, но пием аспирин срещу гнойни бронхопневмонии“, е провокативната теза на професора.

            "Само с помощи и субсидии не можем да се развиваме, предвид субсидиите на ЕС. Например, има милиарди субсидии за индианските общности в САЩ, но инфраструктурата и развитието им е слабо, а единствената индианска общност, която не получава помощи се развива. Трябва да увеличаваме инвестициите и вярвам, че в България ги има правилните хора, които да ни изведат от сегашната ситуация", сподели Сашо Дончев, изпълнителен директор на Овергаз.

 http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/prof-statev-v-bylgariia-si-pravim-finansova-stabilnost-no-kakvo-ot-tova,134246/

 

            Между другото никой не обърна внимание на един интересен въпрос. Ако в началото присъстваха  всички признаци на кризата: даже автомобилите по улиците бяха   по-малко , търсенето се свиваше,безработицата започна да расте сега като че ли всичко се стабилизаирва! Отново има задръствания,хипермаркетите са пълни с клиенти. Кризата свърши!!!???

 

            Нищо не е свършило! Всичко това е само началото. Всъщност, единственият реален индикатор за икономическото здраве е стандарта  на живот. Доходите и цените. Всичко останало  е от лукавия.

            Защо доходите у нас са най –ниските в ЕС? Това в много голяма степен е свързано с несигурността на гражданите и фирмите и липсата на защита, която държавата трябва да им осигури.Ахилесовата пета на българската икономика е слабият контрол върху корупцията и лошите показатели, свързани с независимостта на съдебната власт. Страната ни традиционно най-лошо се представя при правната и политическата среда. България е на 62-ро място в света по защита на правата на собственост от 130 страни. Три години след влизането си в Европейския съюз България продължава да е на опашката по доходи не само сред останалите членки, но и сред съседите си на Балканите. По този показател от страните на Балканския полуостров България изпреварва единствено Албания и значително изостава от северната си съседка Румъния, с която беше приета заедно в ЕС през 2007 г.

            Негативната тенденция се подсилва от данните на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, които показват, че всяко пето домакинство у нас живее под границата на бедността, или с под 95 евро на месец на човек. Данните на профсъюза се подкрепят и от Министерството на труда и социалната политика, според което една пета от населението на България живее около равнището на бедност. Според статистиката в държавите от Европейския съюз този дял е средно 17%.

            Същевременно икономическите експерти на синдикалната организация изчислиха, че за да покрива всичките си разходи, едно четиричленно семейство от двама възрастни и две деца се  нуждае от около 980 евро. Според синдикатите едва 11 на сто от домакинствата у нас обаче надвишават този стандарт.



            Данните на Националният статистически институт показват, че българите обедняват и свиват все повече потреблението си. Въпреки че традиционно разходите за храна са най-голямото перо от семейния портфейл, официалната статистика отчита, че те намаляват. Това означава, че хората купуват по-малко или по-евтини, но некачествени продукти, отбелязват експертите. Намаляват и разходите за облекло и обувки, за обзавеждане и поддръжка на дома и транспорт. В същото време макар и незначително са се увеличили парите, похарчени за алкохол и цигари, както и за здравеопазване.

            Синдикатите отбелязват и друга тревожна тенденция - че около 636 хил. души, или близо една трета от всички наети в България, попадат в контингента на "работещите бедни", тъй като средната заплата в техните отрасли е значително по-ниска от тази за страната. В тази категория попадат работещите в производството на облекла, на дървен материал, ресторантьорството, обслужването на сгради и озеленяването. Данните на НСИ показват, че средните възнаграждения в здравеопазването и образованието са около 350 евро .

 

            Основните причини за обедняването на българите  са забавянето, замразяването и дори намаляването на заплатите в много предприятия в държавния и частния сектор, както и стръмно нарастващата безработица. През последните 18 месеца хората без работа се увеличиха с около 160 хил., а делът им надхвърли 10% от икономически активното население.

 

 




Гласувай:
1


Вълнообразно


Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930