Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.06.2013 15:16 - Ние всички сме престъпници?!
Автор: achoachev Категория: Политика   
Прочетен: 2871 Коментари: 2 Гласове:
1

Последна промяна: 22.06.2013 15:43

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

            Това, че "всички ние сме престъпници" за първи път го чух като  студент от професора  си по  "политическа икономия"-до 1989 г. се изучаваше задължително във ВУЗ. Тогава бях много изненадан, но щастлив да чуя подобно нещо.Професорът убедително твърдеше, че от гледна точка на теорията си за "отклоняващото се поведение" всеки човек поне веднъж в живота си е нарушил наказателното право. По-късно осъзнах, че  бе прав.Той бе винаги  много енергичен и активен,дълги  години на въпроса: "Как сте?" отговаряше: "Зле" и добавяше "Но  ще бъде по-лошо" .Много пъти го питаха  защо всички ние сме престъпници?

 

            Всеки ден научаваме от медиите за чудовищните престъпления, извършени, включително и от служители на правоприлагащите органи. Много хора наистина не разбират какво се случва в нашата страна- ние прераждаме ли  се или  умираме? Каква е причината  за тежкото положение: в нашите закони или самите хора?

 

            Ние всички сме престъпници не защото има алкохолизъм, наркомания и проституция,а защото е  такова наказателното право!

 

            Кой е "престъпник" и какво е  това "престъпление" е записано в Наказателния кодекс. Действия, които не са описани в наказателното право, не съставляват престъпление. Въпреки това, много от членовете на Наказателния кодекс са формулирани така, че почти всеки човек в живота си най-малко веднъж   е  нарушил закона.

 

            Вземете, чл. Чл. 130.  Който причини другиму разстройство на здравето, извън случаите на чл. 128 и 129 (с нанасяне на тежка или средна телесна повреда-бел.авт.), се наказва за лека телесна повреда с лишаване от свобода до две години или с пробация.

(2) …За лека телесна повреда, изразяваща се в причиняване на болка или страдание без разстройство на здравето, наказанието е лишаване от свобода до шест месеца или пробация, или глоба от сто до триста лева.

             Кой  от  нас  не  е  удрял   друг  човек  най-малко веднъж в живота си?

 

          (3) Ако в случаите на предходните алинеи пострадалият е отвърнал веднага на дееца със също такава телесна повреда, съдът може да освободи и двамата от наказание.

              Последното недвусмислено  подтиква престъпника към инсцениране на ответни действия  от   жертвата !!!

             Чл. 172а. (1) Който записва, възпроизвежда, разпространява, излъчва или предава, или използва по друг начин чужд обект на авторско или сродно на него право, или екземпляри от него, без необходимото по закон съгласие на носителя на съответното право, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба до пет хиляди лева

            Следователно всеки  който  изтегля по Интернет  песни, книги, филми на други хора защитени с авторско право е престъпник.

            Или Раздел VII.

Унищожаване и повреждане

Чл. 216. (1)…Който унищожи или повреди противозаконно чужда движима или недвижима вещ, се наказва с лишаване от свобода до пет години.

(2)… Който унищожи, разруши или повреди свое ипотекирано или заложено имущество, се наказва с лишаване от свобода до пет години и глоба до две хиляди лева.

(3)… Който, като осъществи нерегламентиран достъп до компютър от значение за предприятие, учреждение, юридическо или физическо лице, и по този начин унищожи или повреди чуждо имущество, се наказва с лишаване от свобода от една до шест години и глоба до десет хиляди лева.

(4) …В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до шест месеца или глоба от сто до триста лева.

(5)… Ако са причинени значителни вреди или са настъпили други тежки последици …наказанието е лишаване от свобода до десет години,…

 (6) ….Ако деянието по ал. 1, 2, 3 и 5 е извършено по непредпазливост, наказанието е лишаване от свобода до две години или глоба от сто до триста лева.

            Последното не е никакво пртестъпление  и  може да  бъде обект на разследване  по друг закон ,а не по НПК,това е чисто гражданско правонарушение

            Нашето  Наказателно право  превръща  всички в престъпници!

            И това не е само у нас. В САЩ 95% от анкетираните признават, че през живота си са извършили  действия, които са признати за престъпление.

            Едно и също действие в различните страни и при различни условия се разглежда по различен начин.Това ,което в  една държава е престъпление ,в друга  не е признато като такова.Това,което бе   престъпление вчера, днес не е престъпление  и обратно.

 

            Неотдавна спекулациите се считаха за престъпление. Сега същото действие е легален бизнес.

 

            Следователно  престъплението е условно социална структура, която се определя от волята на законодателя.

 

            Мнозина вярват, че по всяко време, при всякакви условия  престъпление е убийството.

 

            Може да изглежда парадоксално, но  заповед за убийството се удостоява със званието "герой" ( по време на война или срещу терористите.)

           

            Чл. 115.  от Наказателния кодекс определя убийството като умишлено причиняване  смърт на друго лице. Но смъртта може  да бъде причинена в резултат на самозащита.При такива обстоятелства човекът, който е извършил убийство, няма да бъдат преследван.

 

            На теория  всеки човек (ако е необходимо) може да бъде осъден. Всеки човек в живота си е извършвал  престъпление, дори ако за това не се предвижда лишаване от свобода.

 

            Кой от нас не е правил  подаръци на лекарите и  учителите, които могат да се разглеждат като подкуп?

 

            До 40% от плащанията в здравната система отиват в джобовете на лекарите: пациентите плащат за услуги, които трябва да им бъдат осигурени  безплатно. Всяка година се  "пускат" в  ръцете на лекарите  милиони   левове.

 

            Чл. 301. (1) … Длъжностно лице, което поиска или приеме дар или каквато и да е облага, която не му се следва, или приеме предложение или обещание за дар или облага, за да извърши или да не извърши действие по служба или загдето е извършило или не е извършило такова действие, се наказва за подкуп с лишаване от свобода до шест години и глоба до пет хиляди лева.

 

            Подкупите не са само пари и подаръци, но също така и опрощаване на дълг, заем при ниски лихвени проценти, предоставяни безплатно или на по-ниски цени туристически пакети, ремонт на апартамент, строителство на вила или дори прехвърляне на  автомобили за временно ползване.

 

            В тези случай така наречените "рушвети" се третират по два члена от Наказателния кодекс - "вземане на подкупи" и "присвояване".

 

            Тези, които пишат  наказателното право "превръщат"  всички  нас в престъпници!

 

            На държавата й е  изгодно да държи  всички в страх от наказание. Компромати има за всеки!От това се възползват ,разбира се ,тези които са на власт!

 

            А може ли   самият закон да е престъпен?

 

            В началото на годината пред Държавната дума (долната камара на парламента в Русия), където трябваше да бъде гласуван на първо четене законопроектът за забрана на пропагандирането на хомосексуализма избухнаха сблъсъци. Този законопроект може да се нарече престъпен. Според него  публичната научна дискусия за природата на хомосексуалността щеше да се изправи пред заплаха от глоба в голям размер.

 

            Законът за преследване на хомосексуалисти в Германия,който е от времето на Хитлер ,остава в сила чак   до 1994 година.

 

            Много хора  считат,че без използването на смъртното наказание  не можем да се справим с престъпността. Но това не е така.Натрупан е  огромен материал, който доказва, че смъртното наказание не намалява, а увеличава броя на извършените убийства.

 

            В Англия, преди да се вземе решение по въпроса за премахването на смъртното наказание ,се въвежда  мораториум за 5 години. В резултат на това за 5 години, броят на престъпленията , за които се предвижда смъртно наказание ,не се е увеличил.

 

            Наличието на смъртно наказание е показател за нецивилизоваността на обществото.Поради това  САЩ не може да се считат за напълно цивилизована страна, докато някои щати  запазват смъртното наказание.

 

            В резултат на прилагането на смъртното наказание  обществото се озлобява,а хората решават,че е приемливо да се извършиват убийства (след като са предвидени в закона смъртни наказания за това).

 

            Известният правен теоретик Cesare Beccaria през 1764 г. в трактата си "За престъпленията и наказанията" пише: "В онези времена и в тези страни,в които е имало най-тежки наказания,са извършени и най-кървавите и нечовешки актове, тъй като същия дух на зверствата, който е направлявал законодателя,е държал ръката и  на отцеубиеца  и  на разбойника. "

 

            За мен най-важният въпрос в недопустимостта на смъртното наказание е възможността за съдебна грешка -да се екзекутира   невинен. Така  е било в делото за Чикатило, когато двама от обвиняемите са били погрешно екзекутирани за престъпления, които не са извършили - те  са били  работа на  Чикатило, по-късно признати от   него. А  невинните  хора вече са били застреляни!

 

            Кой е отговорен за тази съдебна грешка?

 

            Истински бич е корупцията. За да се справим с нея не се нуждаем от призиви , а от  политическа  воля.Корупцията  е системно заболяване. Трябва да се борим не с отделните корумпирани служители, а  да се третира цялата система.Когато е корумпирана цялата страна   увеличаването   заплатата на полицаите  води само до увеличаване в размера на подкупите.

 

            Едно време  Сингапур и Грузия са били  много корумпирани страни, а сега се превърнаха  в едни от най-малко корумпираните. Защо?

 

            Например държавният глава на Сингапур даде под съд  24 от най-близките си съратници. В Грузия  президентът вкара в затвора   тези престъпници, които не са напуснали доброволно страната и напълно подмени личния състав на  цялата полиция, назначавайки  млади полицаи  и увеличавайки   заплатата им.

 

            Организираната престъпност не  само подкупва   полицията, но също така се опитва да влезе в структурата на властта.Нашата държава от криминализирана се превръща  в  престъпна.

 

            Какво може да  противодейства на организираната престъпност, която се опитва да влезе  във  властта  и  да  влияе  на   политиката?

 

            Политиката винаги е била смятана за най-престъпната дейност. Много държавни ръководители - бившите  френски президенти  Жак Ширак и Никола Саркози, бившите германски канцлери Хелмут Кол и Герхард Шрьодер, бившият италиански премиер Силвио Берлускони, бившият израелски президент Моше Кацав - по време на своята държавна  дейност извършиха  престъпления, за които бяха дадени под съд веднага след като напуснаха  постовете си   и  загубиха  съдебния  си имунитет.

 

            За виновен може да бъде признат дори и  този, който използва услугите на проститутки - в Швеция, Норвегия.В  Исландия  клиент на проститутка  може да получи до 6 месеца  затвор,а в "Квартала на червените фенери" на Амстердам проституцията е напълно законно занятие.От друга страна  в Емиратите  за проституция може да се получи до  три  години  затвор  и  50  удара  с  пръчка.

 

            Може би, ако не може да се изкорени проституцията, е време да се разреши?Повечето лекари по света  са  за отварянето на публичните домове, тъй като това дава възможност за контролиране  разпространението на полово предаваните болести.Проституция е имало   и  ще   има. Това е нормално явление след появата на   стоково-паричните отношения. Трябва  просто  да се разбере, че проституцията е предоставяне  на платени сексуални услуги   без  дълбоки  лични  взаимоотношения.Когато една млада жена се омъжва за богат старец по егоистични причини, това не е проституция. Въпреки това е продажност.Някои продават  тялото си  ,други   мозъците  си проституйрайки  като политици, журналисти, учени  и  хора  на  изкуството.

 

            За нормализиране на криминалната обстановка   често се  предлага "затягане на гайките". Налице е разбирането, че в тоталитарните общества  и престъпността е малка и самоубийствата са малко и общото ниво на девиантно поведение е по-ниско, отколкото в така наречените "свободни" страни.

 

            Все пак  това е подвеждащо. Най-благоприятна е ситуацията с престъпността днес в скандинавските страни и  Япония. Най-малко са  убийствата в Япония и Норвегия,макар,че  разбира се, крайности може да има  във всяка страна.

 

            Свобода не означава безнаказаност.По-голяма свобода, по-голяма отговорност.A свободният  човек трябва да реши  струва ли си да се занимава с проституция, да се саморазрушава от  наркотиците и т.н.

 

            Употребата на наркотици и алкохол (така наречените "престъпления без жертви") не трябва да се смята за престъпление. Пациентите с алкохолизъм и наркомания трябва  на първо място  да   бъдат лекувани.Алкохолът е признат за най-опасния наркотик! Но той не е забранен,употребата  му не е престъпление.Обаче в някои ислямски страни  консумацията на алкохол е забранена под страх от  углавно наказание.

           

            Някога за пушене   на тютюн  в Холандия е  имало  смъртно наказание!

 

            Потреблението на  анестезиращи вещества съществува през цялата човешка история. Очевидно е, че има  необходимост от промененяне състоянието на съзнанието при  всички живи същества, включително кучетата   и  котките.Ако през  дългата история на човечеството употребата на наркотици не е изчезнала,по всяка вероятносът тя  изпълнява някаква специфична функция. "Всичко, което съществува  е рационално" - твърди Хегел.Ожесточената  борба с наркотиците често дава обратен ефект. Докато службите за борба с тях докладват за изземване на големи количества хероин,се увеличава   използването на синтетичните  наркотици, които са много по-опасни.

            Така ,че ние трябва да се борим  не само с последствията,а най-вече да се премахне основната причина за употребата на наркотици!

            "Хората водят такъв  начин на живот към  какъвто  ги  принуждава  нуждата" - признава преди повече от две хиляди години Аристотел. - "Най-големите престъпления се извършват заради желанието за излишък, а не за най-необходимото."

 

            Много от най-големите хуманисти обвиниха за  престъпността  правото на частна собственост.

 

            "Докато не изчезне класата на  богатите"  - каза в началото на XVI век писателят Томас Мор в романа си "Утопия" - "няма да изчезне и престъпността."

 

            Емил Дюркем нарича престъпност  реакцията на социалните промени  и цената за постигането им .

 

            През 70-те години на ХVIII век  лекарят на  италиански затвор Чезаре Ломброзо открива връзка между престъпното поведение и някои физически черти. Той смята, че "престъпният тип" може  да бъде идентифициран от характерните черти като скосено чело, изпъкнала долна челюст, рядка брада и намалена чувствителност към болка.

 image

            Ако Ломброзо твърди, че хората се раждат престъпници,то основателят на социологическата наука A.Kетле  смята, че хората не се раждат престъпници ,а стават такива впоследствие.

 

            През 1885 г. на Първия международен конгрес на антрополозите в Рим A.Лакасан  изхождайки от социологически  представи  за природата на престъпността, произнася  прочутите думи: "Всяко общество има тези престъпници, което заслужава."

 

            Г.Майнхайм добавя: "Всяко общество има този вид престъпления и престъпници, които съответстват на неговите културни, морални, социални, религиозни и икономически условия."

 

            Според A.Keтле "обществото съдържа в себе си  ембриона на всички подлежащи на  извършване  престъпления, защото има благоприятни условия за тяхното развитие; ... то  подготвя престъплението, а извършителят е само инструмент."

 

            Френският социолог Емил Дюркем заявява: "Престъплението е   нормално  явление  защото общество без престъпност е съвсем невъзможно."

 image

            "От времето на Каин светът никога не е бил в състояние нито да бъде оправен, нито да бъде  сплашен чрез   наказание. Точно обратното "- признава  Карл Маркс.

 image

            Днес в света биват убивани  7  на 100 000 население. Всяка година в света стават най-малко 23 млн.жилищни  кражби, 7 млн. улични грабежа, кражба на 3,5 млн. превозни средства. Жертвите на изнасилване  само според официалните статистически данни са повече от 700 000 жени годишно. От ръцете на убийци са загинали 600 000,  това  е без отчитане жертвите на войните и терористичните актове.Вероятността  да се превърнем  в жертва на престъпление е  около 0.5%.

 

            Най-ниско ниво на престъпност показват  Норвегия и Саудитска Арабия ( в последната все още не съществува Наказателен кодекс - там живеят по законите на шериата). В Норвегия с  5  милиона   население  има  само  4000 затворници.

 

            В затворите и затворническите общежития в България се намират около 10 000 осъдени. В следствените арести са 1176 лишени от свобода.Говори се за пренаселеност на затворите.

 

            Установено, че  дългосрочно (над 5 години) пребиваване  в затвора  довежда не  до  положително коригиране на личността ,а до необратими промени в психиката. В затвора никога никой не е бил превъзпитан. Напротив, от случаен престъпник се получава  професионален   рецидивист .

 

            Преди се считаше, че корените на престъпността трябва да се търсят в социалните условия  за живот. Друга гледна точка   предполага, че корените на престъпността са затворени в човешката генетика.

 

            През 1966 г.  британският вестник "Nature" публикува доклад на генетичката Patricia Jacobs. Тя изследва  пациенти от шотландска затворена клиника в която се лекуват психично болни убийци и изнасилвачи. Според проучването Jacobs предполага, че причината за високата агресивност на изнасилвачите и убийците е допълнителния "мъжки" хромозом. Ако  при законопослушните  мъже  хромозомите са XY,при  престъпниците са  налице  HYY.

 

            Националният институт за психично здраве на  САЩ  подкрепя хипотезата на Jacobs. В САЩ дори излиза нов учебник по биология, в който изрично се посочва, че хората с XYY хромозома   са  много агресивни.

 

            Въпреки това, строго доказано е само, че мъжете с XYY хромозоми в затворите  са повече , отколкото на свобода.

 

            На нивото на агресия може да повлияе и високото  ниво на тестостерон.

 

            Допринасят за антисоциалното поведение  и  високите  нива на съдържание на олово в организма.

 

            В своя труд "Видове  престъпно поведение" Шелдон описва живота и делата на 200 млади мъже живеещи в Южен Бостън и стигна до заключението, че престъпното поведение в по-голяма степен, отколкото преди това се е признавао,се определя от физическата  конструкция  на човека.

 

            При еднакви условия  различните хора се държат по различен начин, всеки според своя темперамент, физиология, в зависимост от  своя генотип.

 

            Човекът постъпва не само както   изискват обстоятелствата ,тъй както е в състояние да реагира и според психо-физиологичната си  консрукция (генетичния код).

 

            Въпреки това ясно и недвусмислено доказателство за генетично предразположение към престъпността все още не е намерено.Доказана е само стабилността на биологично наследствените черти. Но биологичните свойства на индивида не са причина за престъпно поведение.

 

            "За детонатор" на престъпното поведение се признават социалните условия.Научно доказан  безспорен факт е промяната в нивата на престъпността при промени в социалните условия.

 

            Наскоро учените са открили гена на  агресивността и са установили, че ако го блокират се задушава  и творческа дейност на човека. Така че,обяснението   не е в човешката природа,а в начина по който тя се  реализирва.

 

            Многобройни психологически експерименти показват, че при определени условия всеки човек може да се превърне в злодей и престъпник.

 

            Известният експеримент "The Stanford Prison", проведен през 1971 г. от американския психолог Филип Зимбардо доказва, че  социалните роли на затворниците и надзирателите могат да  превърнат напълно нормални хора в садисти и мъчители. 24 доброволци са били разделени на надзиратели и затворници, които са били длъжни да изпълняват ролята си. След 6 дни Зимбардо прекратява планирания за  срок от две седмици експеримент защото ситуацията излиза извън контрол, "надзирателите" немотивирано брутално бият своите  до неотдавна състуденти , които  в ролята на "затворници" нарушавали затворническите правила и разпоредби.

 

            "Изследователите на  злото" -Ф.Зимбардо и Яков Гилински на форума в Прага (2010 г.).

 image

 

            Били ли са нацистите садисти? Не, отговарят психолозите. Тези, които разстрелват  стотици хора в концентрационните лагери са били от образцови семейства,любящи  съпрузи и бащи.

 

            Социалният психолог Сюзън Фиск от Принстънския университет (САЩ), анализирва  25 хиляди научни изследвания в тази област и заключава: "напълно нормални хора могат да станат палачи, когато стриктна йерархия и  небрежност  на властите изключат от   психиката им механизми  предотвратяващи  подобно поведение."

 

            През 1961 г., американският социален психолог Стенли Милграм провежда експеримент, в който анкетираните "следователи"   са били принуждавани  чрез токови удари да  изтръгват от "разпитваните" правилния отговор. И дори, когато "жертвата" е крещяла от болка (престорено), но е било необходимо да се получи правилния отговор, участниците са продължавали  да причиняват болка на своите "жертви", дори когато  това е можело да доведе до  смърт.

 

            Източникът на  злото  не е в човешката природата,а в дезорганизацията на обществото.

 

            Убийците не се раждат такива, те стават  такива впоследствие. И вината за това е в  обществото!

 

            В моя живот имах случай, когато бях "поръчан" и се опитаха да ми скалъпят дело.

            - Ако са те "поръчали",то делото ще бъде скалъпено така,че няма отърване.Спецорганите не работят като на пазара,там "тропосват" по поръчка.-ме съветваха мнозина.

 

            - Но аз не съм извършил никакво престъпление!

 

            - Началството ще заповяда и ще има престъпление. A съвестта -тя е излишна тук. Следователят без значение дали е длъжен или не трябва ще изпълни незаконната  заповед  или ще подаде оставка. И кой в ​​днешната безработица ще се откаже от работата си, особено ако има семейство и деца!?

 

            Ако си "поръчан" и е стартирана  машината борбата  е безсмислена. Тази система ще смаже всеки. Вие сте една песъчинка пред нея.

 

            Не забравяйте, че може да се осъди всеки,при това  напълно законно. Има ли човек за прецакване-параграф ще се намери.Властта ражда престъпност със своите неестествени закони!Аз не съм роден крадец. И станах такъв  не от добър живот.Мен също майка ми ме водеше  за ръка  до училище, искаше човек да стана (според нейните  разбирания). Но улицата  взема своите жертви. В крайна сметка, когато не може да спечелиш място под слънцето сред съученици и приятели, започваш да си проправяш път с юмруци.

 

            Винаги има хора, които имат право да убиват. Бих поставил тези хора да управляват.Едно такова лице познавам лично:излежа си присъдата, а сега е виден бизнесмен, милионер, уважаван гражданин,депутат. Така  се случва в живота. А Разколников (от "Престъпление и наказание" на Ф.М.Достоевски) е глупак. Той трябваше и брадвата да си осигури предварително , и партньор в престъплението  да си намери и да проследи  апартамента предварително.Логиката на  Разколников е безупречна: едни убиват милиони хора -издигат им паметници, а други се пречупват на първото убийство ... "

            Вие лично  съгласни ли сте , че всички ние сме престъпници?




Гласувай:
1


Вълнообразно


Спечели и ти от своя блог!
1. vmir - Абсолютно всички можем да бъдем осъдени за престъпление,
22.06.2013 16:26
защото у нас правото покрива на практика едва нищожна час от заложеното в закона. Всеки ден огромно количество хора у нас безнаказано биват оклеветявани и тези ненаказани клевети заживяват повторени и от най-хрисимите и кротки душици - чрез техния вот. Клеветничеството далеч не е единственото покголовно практикувано престъпление, измамата е не по-малко популярна и това, че съдят за само определени видове измама, не означава, че ненаказваните не съществуват.
цитирай
2. freeoldmen - " В Англия, преди да се вземе ...
22.06.2013 16:48
" В Англия, преди да се вземе решение по въпроса за премахването на смъртното наказание ,се въвежда мораториум за 5 години. В резултат на това за 5 години, броят на престъпленията , за които се предвижда смъртно наказание ,не се е увеличил."
Това е абсурдно и нищо не доказва. От тогава до сега има достатъчно дълъг период, за който можеше да се даде актуална статистика. Явно не е в полза на забраната на смъртното наказание и затова не се публикува...
цитирай
Търсене

Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930