Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
07.05.2012 08:28 - Кризата
Автор: achoachev Категория: Политика   
Прочетен: 2290 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 07.05.2012 08:34


            Тъй  като  пиша  тези  текстове  в  условията на криза, логично е да поговорим и за това. Да, капитализмът има своите недостатъци, като  основният може би  е  периодично настъпващите  кризи. Но всяка криза принуждава  участниците в свободния пазар да преразгледат много от позициите  си,да подобрят съществуващите стратегии и разработят нови,да ги  усъвършенстват.

 

            Аз не съм професионален икономист  и да  говоря за  явление, което   не могат да разберат и интерпретират най-големите икономисти на света, разбира се от моя страна би било най-голямото нахалство.Мога само да споделя  някои   лични   мисли.Не знам до  колко  могат да бъдат справедливи. Сегашната криза често е наричана  необичайна. Предишните са  били кризи на свръхпроизводството , нямало е  къде да се пласира  произведеното, цените са падали поради липса на търсене и в резултат компаниите са  фалирали.Сега очевидно е различно- кризата е финансова. Изведнъж се  получава  остър недостиг на пари. Аз споделям мнението на онези които вярват, че причината е  в  намесата на глупавите чиновници в умната  финансова  система. Както винаги, когато правителството се намеси в  икономиката  накрая свършва лошо. Принуждавайки в САЩ Държавната банка (Федералния резерв) необосновано да намали  лихвите, правителството на САЩ е създало  увеличено търсене на пари,  надявайки се  да донесе щастие на народа  си. Всички се втурват да  вземат на безценица   дългосрочни  кредити,основно  за  жилища.Когато идва   времето  за изплащането  им  много от  тях  не  са   в  състояние да се  издължат  и се  появява недостиг на пари .Съвременните  предприятия  почти без  исключения  работят  с  оборотен капитал взет  на кредит. Банките не    дават евтини заеми, бизнесът не може да плаща  заплатите и  започват  съкращенията. Хората без пари не могат да купуват, пада  търсенето на много стоки. Фалиралите производители на тези продукти, отново   съкращават  хора. Така се формира колапс, подобен на снежна лавина в планината.

            Кризата  в  САЩ  беше  последвана  от  дългова  криза  в  Европа.

                 Повечето  анализатори  считат,че  кризата в еврозоната започна заради дълговите проблеми на Гърция, но се разви в дългова криза за целия блок. През лятото и есента на 2011 г. тя  достигна до Италия, в началото на 2012 г. - и до Франция. Бумът на недвижимите имоти в Испания бе един от най-стремителните в света. Стимулирани от рекордно ниските лихви, испанците се втурнаха да купуват вили по Коста Бланка, пищни апартаменти в Мадрид и милиони жилища по цялата страна.От пика си през 2007 г. обаче цените се сринаха с поне 25%, а дъното все още изглежда далеч.Докато Испания преживява втората си рецесия за последните три години, а безработицата приближава 25%, все повече затънали в дългове испанци вече не могат да покриват месечните вноски по ипотеките, които банките раздаваха с такава готовност.При нарастващия дял на жилищните ипотеки, застрашени от неплатежоспособност на кредитополучателите, мнозина икономисти твърдят, че е въпрос на време най-големите банки в Испания да изпитат нужда от спасителни пакети.Правителството на свой ред пък се задъхва под тежестта на собствения си дълг и бюджетен дефицит и може и да не намери необходимите средства, за да им се притече на помощ.

 

            Нека  да  поразсъждаваме.Как  е  било  възможно  просто  така    бюджетната статистика на  страна  като  Гърция  член  на  ЕС   да  стане  недостоверна и истинският бюджетен дефицит  да  се  окаже   над 12% от БВП? . (По-късно бе отчетено, че дефицитът за 2009 г. е бил 15.4%. ). В комбинация с високото ниво на задлъжнялост (над 160% от БВП), това доведе  до отдръпване на инвеститорите и до рязко повишаване на рисковата премия за страната. Впоследствие стана ясно, че Атина е скрила истинското си финансово състояние с помощта на финансови деривати.Без  съмнение   става  въпрос  за  „византийски”  номера  на  гърците.

            Още  по  интересен  е  въпросът  как  проблемите  на  Гърция  доведоха  до  дългова  криза  за  целия  блок? За  Ирландия  се твърди    ,че  заради инвестиции, направени по време на имотния бум, банките са  били   принудени да приемат държавна помощ, която достига 45 млрд. евро.Какво  означава  това? Не  е  ли  причината  в  това,че  механизмът  по  който  са  се  развивали  нещата  е  един  и  същ?Не  се  ли  повтаря  ситуацията  със  САЩ  когато правителството се намеси в  икономиката  и  доведе  до  криза  в  целия  свят?

 

                        Ако днес на нашата планета  се проведе конкурс за най-популярна дума победителят ще бъде известен предварително. Никакви  интриги  и  засукване  на сюжета няма да са нужни. Да  се  правят залагания или да  се  гледа на кафе би било напълно безсмислено. Победителят  се  знае. Всичко говорят за него, той  е  в  новините и речите на всички политици, икономисти и  известни личности. За него от сутрин до вечер  пишат, спорят, прогнозират. Проклинат  го, молят се за него, обвиняват го във всички смъртни грехове. Това е страшно и привлекателно ,научиха  тази  думат дори учениците в началното училище, за  него  са  чували даже в детската градина.Тази   дума  е  КРИЗА.

 

            От къде  се  появи  тя?

 

 

            В човешката история кризите винаги са били свързани  с някакъв катаклизъм или катастрофа.Или човешки или   природни сили причиняват   бедствия които довеждат  до рязко влошаване на  живота  на  хората. Кризата не се случва без причина и тази причина винаги е била убедителна и съществена "или мор, или глад." Ако в древния Рим не се   доставял  хляб от Египет,в столицата на света е започвал глад. При нашествието на варварите в по-късните византийски времена  са блокирвали  пътищата  за доставка на храните и в империята са започвали  вълнения, свързани с недостига  на  хляб. Кризата на властта в много случаи е  водела до началото на Граждански войни, които на свой ред са поглъщали жизнените сили на страните и е довеждала  до влошаване на ситуацията във всички сектори на икономиката. Но след края на войната  е завършвал   и хаосът. Възстановявала се е икономиката, хората са живеели все по-добре и по-добре.И така  до следващото нашествие на  епидемия или следващия  кръг от борбата за власт.

 

            Ако  нещо в историята на човечеството никога не се случвало -това  е криза  без реални, осезаеми причини. Така че да има  хляб в магазините, хората в   огромната си  част да са работа, всичко да е на мястото си , а на вратата  да чука   кризата.

 

            Какво се случи днес че  икономиката  не само на нашата страна, а и в целия свят се разболя? Слава Богу, не няма чума или холера ,няма извънземни. Кравите дават мляко, оризът расте, египетските селяни  както в дните на Цезар и Клеопатра събират по  две  или три реколти годишно. "Газпром" неуморно изпомпва  газ, саудитците, норвежците, катарците, алжирци,иранците  и  т.н. -  нефт. Дори поп певците и рок групите също продължават да правят   зрелища  за  тълпите.Изглежда, че нищо не се промени а кризата дойде. Обстановката  изглежда  нормално, точно както беше и вчера но  всички се подготвяха за най-лошото. Какво стана?

 

            Това не е празен въпрос. Като  разберем  какво стои  в  основата на настоящата криза, ще  стане ясно на кого и защо това е било необходимо, след това ще разберем  как да атакуваме  тази болест.От височината на разбирането на проблема ще можем да оценим действията на нашите лидери.Дали  предприемат  правилни стъпки за излизане от кризата, или обратното-действията  им подписват присъда за  икономиката  ни. Във всеки случай е необходимо да се разберат причините на сегашната криза. За да направим това трябва да се вгледаме внимателно в действията на политиците и техните думи. Това е така, защото през последните месеци на кризата лексиката им се обогати с нови, досега непознати думи. Тези думи са съществували и преди, но  са се  употребявали от тесен кръг  специалисти и на широката общественост не са били неизвестни.

 

            Кои са  тези  думи ?

 

            Най-популярният "кризисен  израз" както видяхме - е самата криза. Второто място  в рейтинга без съмнение заема изразът "липса на ликвидност." Съгласен съм че не веднага може да се разбере какво се има предвид.)Откъде  се  появи липсата на ликвидност? Тук ние се сблъскваме с интересна особеност на съвременната икономическа мисъл. Защо всичко  в икономиката е в тези думи, същността на които е почти невъзможно да разберат  обикновените хора. Означава ли че това е псевдо-научен термин за много проста ситуация с която се е сблъскал  всеки, поне веднъж в живота си.Липса на  пари- това е липсата на ликвидност. Ето как става ясно за всеки - няма пари! Защо се правят такива прости неща   толкова трудно  разбираеми?

            "Липсата на ликвидност в банките - основният проблем на кризата ";

"Банките  се борят с липсата на ликвидност в резултат на кризата" – четем  в редакционните статии в интернет и вестниците.Това е !За  какво са тези неясни обяснения  за прикриване на същността на това, което се случва? За да  не  се  задават излишни въпроси. Представете си, че президентът на централната банка в страната каже: "На финансовия пазар, няма пари." И от украсено заглавие четете "Липсата на пари в банката - основен проблем на кризата " Веднага всеки нормален човек ще си зададе  законни и разумни въпроси.

 

            И къде  в действителност са парите?

 

            Къде се  дяна тази ликвидност?

 

            Защо почти всички   банки  изведнъж спряха  да дават  пари?

 

            Това е толкова странно, както  ако  всички продавачи на картофи кажат "липсва  ликвидност на картофите." Производители,продавачи  и купувачи  има  а   картофи няма,при това  при всички производители едновременно. Ако това се случи и с хляба, обяснението ще се появи веднага: в страната се  е унищожила по някаква  причина  реколтата.Колорадски бръмбар, замръзване, градушка  - ето причина за кризата на ликвидност на картофите-при това  в  целия  свят. Със селското стопанство може  да  има  толкова просто и ясно обяснение.Но  как  е при  парите?Не ги е  изял никакъв  бръмбар, не  ги  е покосила  градушка ? След като само преди една година, преди шест месеца имаше  пари-къде  са  те сега?

 

            Кой  премахна "ликвидността" ?

 

            Отговорът на този въпрос е готов да  произнесе всеки банкер.Той  ще  обвини правителствата -бездействие, липса на подходящ контрол. Звучи достатъчно убедително. Има обаче едно "но". "Ликвидна криза има в целия  свят", "ликвидна криза има и в САЩ", "Проблемите на ипотечния пазар в САЩ предизвикаха глобалната кредитна криза" - това бяха заглавията  в Интернет  и  в пресата. Така можем да обвиняваме електротехниците от Електроснабдяването   в небрежност и пиянството ако са изключили  ел.захранването в резултат на инцидент в целия град, или  дори в цялата страна? Електротехникът наистина може да е пиян , но той не  би изключил  електроенергията  в целия свят. Необходимо е да се разберат причините на кризата иначе  под прикритието на наивни обяснения отново ще ни водят  за носа  колкото си искат!

.

            Какво знаем за настоящата криза?

 

            -Парите,т.е. ликвидността изчезнаха едновременно навсякъде;

 

            -Парите  изчезнаха  не  в Русия или  Китай със своите "тоталитарни режими", а в напълно демократична Америка;

 

            -Кризата в САЩ през 2008 г. като цунами, започна да се разпространява по целия свят;

Тя  дойде  и  в  Европа  и  в  България . Тя дойде, не е родена на нашата земя. Следователно, причината  за кризата трябва да се търси в Белия дом, а не в  Брюксел  или София.Но ние не сме в Съединените щати, ние живеем в  в  Европа,в България!Поради  това предявяваме  претенции към  Брюксел,София  а  не  към правителството на САЩ ...

 

            Бяха  измислени много стройни и логични обяснение.Няма  да  изреждаме  всичките- ще взема за пример най-забавните. Във всички тях  виновна се оказа кризата на доверието. "Липсата на ликвидност в резултат от кризата на доверие между финансовите институции." Който  е по-умен - говори за кризата на доверие между банките и компаниите, които е по-глупав- разширява концепцията.  Няма съмнение, че доверието  е много важно във финансовите дела. Без доверие няма заем, няма гратисни  периоди,няма преференции . Но има нещо още по-незаменимо в паричните въпроси. Това са  самите пари. Ако тях  ги  няма, тогава дали си вярваме  един на друг  , колко    обичаме ближния  си е без значение и няма да получим  кредит  само  от  учтивост. Също така, наличието на бензин в резервоара е несъмнено най-важното условие за вашия автомобил за да отидете някъде. Но ако не разполагате с кола, количеството на горивото не е важно, няма абсолютно никакъв смисъл.Няма никъде  да отидете, докато не получите средство  за транспортиране. Когато няма пари, няма ликвидност навсякъде вашата икономика няма да отиде  никъде. Може  дълго и безплодно да се спори за причините за кризата, докато  не  изясним  едно очевидно нещо. Ако има криза на ликвидността на картофите, трябва да търсим причината за картофения глад. Да  отидем  в  полето   и да разберем   какъв вид атака – естествена  или изкуствена, е довела до липсата им. Когато искаме да разберем причините за мащабното изчезване на парите, трябва да се отидем там, където те се създават. И само тогава ще бъде много ясна причината за сегашната икономическа криза.

 

            Къде е  това  "поле", в който "зреят" съвременните пари?

 

            Без съмнение - в Съединените американски щати.

 

            Кризата  е  организирана от САЩ с цел ограничаване  на конкуренцията  получаване  бърз достъп до природните  ресурси на различни  страни.През декември 1913 г. САЩ създава  Системата на Федералния резерв. Тази организация  контролира   емисиите на долара, с други думи –печатането  им. Федералният  резерв  е  частна  формация и   това   вече не е тайна. Той действа в съответствие с интересите на собствениците  си. Далаверата  е  много проста – печатат  се  хартийки   в замяна на всички ресурси на планетата. Основната цел в тази ситуация - ликвидация, предварително и окончателно на всички потенциални конкуренти. Тази криза не е случайна. Това е по-скоро оръжие за премахване на  неугодни  за   американците политически режими.Кризите  ще  завършат когато  авторите им постигнат целите си. Първата - закупуване на независимите финансови институции в САЩ - вече е направено. Втората – обезценяване  на долара чрез  изкуствено сриване на  пазарите на ценни книжа и задушаване  на  банките - случва се пред очите ни. Трето - рухване на нежеланите режими – засега  не  е напълно  изпълнено. Не могат за  сега  да спрат растежа на китайската икономика. Към  момента не може  да  се  очаква,че  се  вижда  края  на кризата . Ръководителите на Федералния резерв и МВФ и  Барак Обама говореха за край на кризата през 2009 г.За  сега  прогнозите  им  не  се  сбъднаха.

            Всичките  приказки за лечение на икономиката  от правителството на САЩ  са   камуфлаж. Програмата на Обама предвиждаше  инжекция за   икономиката от около $ 787 милиарда ,но междувременно  само  загубите на фондовия пазар се оценяват  на $ 10 трилиона. Това е все  едно да се излекува слон  с лек за хамстери.Няма  да  стане,но  може все още да се  проточи  процеса  на съзнателно задушаване конкурентите, изкупуване на природните ресурси на безценица  и сваляне  на нежелани режими.

 

            Икономиката  на  България  е  отворена  и  кризи  от  всякакъв  род  бързо  достигат  до  нас.Има  обаче  и  нещо,което  бихме  могли  да  предотвратим  сами.

            Ние нямаме никаква индустрия, слаби малки и средни предприятия.Повечето от продуктите, които купуваме    са  от внос. Дори и храната в значителната  си  част е  от чужбина.  В развитите страни, до 60% от БВП (брутен вътрешен продукт) идва от малките и средни предприятия.У  нас  този  процент  е  само 30. Всички  правителства  по  времето  на  целия  преход  говореха  за  необходимостта от подкрепа на малкия бизнес,който  заедно  със    средният  бизнес умира под натиска на бюрокрацията. Длъжностните лица са го превърнали в "дойна крава" за себе си. Нищо не може да бъде направено без подкупи, рушвети и др.  Да, дори и при  обещаваната  от  всички  управляващи  "социалната отговорност". Под тази марка чиновноцте  започнаха  да  вземат още повече. Моето разбиране за "социалната отговорност" на бизнеса е следното:

             1.        Да се развива икономиката чрез създаване и развиване   на малки  и средни фирми

            2.         Създаване на работни места и плащане на  икономически обоснована заплата.

            3.         Честно   плащане на   данъците.

            Това е! И нищо повече! И не за да правят чешмички или   цветни лехи под прозорците на чиновниците. "Социалната отговорност" на бизнеса под формата  приета  у  нас  е съществувала и в древен Шумер.Единствената разлика е, че тогава царят е пращал  на местния  предприемач дебело въже от коприна с  което   да се обеси, а  сега властта  изпраща  данъчна проверка, ХЕИ,ДВСК, пожарникарите, прокуратурата  и най-накрая и всичко  свършва  за  сметка  на  предприемача . Кой  бъде подкрепен  време на криза-  остатъците  от  соца  като  „Горубсо”-Мадан  и  КЦМ-Кърджали  или      малките  и средни предприятия? Кога е по-лесно да започнеш нещо ново, да започнеш ново производство, да се прегрупираш?Когато  си  влязъл  с  двата  крака  в  блатото    или  когато отваряш малък магазин,цех, където да  има  от най-новите машини  и  оборудване?

            У   нас  още  от  времето  на  соца  съществуват  няколко стереотипа на мислене в администрацията.

             Първо - те всички се стремят към мегаломания, към монопол. Защо например трябва да се  дава зелена  вълна  за  световните  вериги от  типа  на  МETRO и BILLA  които    разполагайкки  с  огромна  площ за търговия  държат  стоки  за милиони,фактически  създават  картели  и  задушават  малкия  бизнес.Не  знам  дали  е  известно  на  повечето  българи  на  какви  условия  работят  веригите   с  местните  фирми.Най  напред  поставят  драстични  изискванмия  за  правото  даже  да  се  опиташ да  им доставяш  нещо  ,цените  се  определят  от  тях  ,но  което  е  най  лошото  -  плащат  след  не  по-малко  от  месец  а  може  и  повече.Като  се  има  пред  вид,че  стоките  от  местния  пазар  са  преди всичко хранителни ,с  малка  трайност  излиза,че  продуктът  е  продаден  отдавна  а  се  плаща  на  производителя  след  месец.Фактически  монополите  работят  с  оборотните  пари  на  малките  фирми. Защо пазарите (т.н.кооперативни,открити) стават все  по-малко?Започна  се  с  хигиената? Това , разбира се  е  важно, но не  в това  е причината. Да  не  говорим  за  наемите,които  фирма”Пазари” принуждава  търговците (които  в  голямата  си  част  са  и  производители) да  плащат. Въпреки  това  при пазарите  разходите за поддръжка на търговската площ са  по-малки от тези в  магазините.Следователно   търговецът може  да  си  позволи да  продава по-евтино. Там  пзаруват  хора с ниски доходи. И това са повечето купувачи. Цялата работа е да се спаси голямата търговия от по-малките конкуренти. Хипермаркетите  наистина искат  да  смажат  пазарите, сергиите, павилионите  и кварталните магазинчета. Тогава и работникът, който иска питие след работа „на  крак” и пенсионерката,на  която й  трябват   200 грама месо за супата  са  принудени  да отидат  в супер ... хипер ... маркетите. И властта помага на монополите. С  всички средства задушават кокошката , която в  целия свят  снася златни яйца - малките и средните предприятия. Навсякъде по света те  са  тези, които хранят  и обуват  хората, строят жилища, осигуряват  инструменти, консумативи и др.  Именно за  това   ако  спешно не се  предприемат мерки за съживяването на този  сектор от икономиката ние  ще   излизаме бавно от кризата. Когато   започнаха  реформите се  надявах, че  новите  предприятие в първата година няма да плащат данъци ,през  втората-50%, а само на третата година ще  плащат  данък в пълен размер. Изминаха почти двадесет години, а такъв закон все още  няма. И за това ние ще се измъкваме  от кризата  още  дълго време.

            И още нещо. Струва ми се, че радостта на някои  относно слабостта на САЩ бе преждевременна. Още повече преждевременната надежда, че доларът пада и някоя  друга  валута ще  го  замести. Аз не съм  сляп  почитател на Съединените щати, но мисля,че периодът  на лидерство на САЩ в световната икономика и политика не е свършил. САЩ  оцеля  в  кризата  и  излезе от нея  преди нас. Доларът е твърде распространена  валута. Да  се  откаже  който  и  да  е  от  нея е много трудно. В  Европа, ЕС  сега  има  дългова  криза. У  нас  положението  се  влошава  .Докато пред  вратите на нашите пенсионни и здравни  фондове се перчат скъпите  автомобили на  чиновниците , когато все  още  някои от  пенсионерите  и  безработните ровят в кофите за боклук надявайки се да намерят нещо за себе си, ние не може да считаме че скоро ще  има  проблясък. Докато в цялата страна, се  взема или дава подкуп, докато ние сме в багажното помещение и на последните места в света за свободата на предприемачеството,докато  съдебната  система  работи  толкова мудно, ние  нямаме  право  да  се  заблуждаваме,че  ситуацията  е  под  контрол. От друга страна не мисля, че страната ни е прокълната  от съдбата и е предназначена  да  бъде  винаги  на "ръчно управление". Вярвам, че най-накрая ще се научим как да използваме всички умове и перспективи за развитието на  обществото, икономиката и държавата. Никъде в света няма две страни, в които капитализмът е  един  и  същи, но спазването на основните принципи на демокрацията и либерализма винаги води към просперитет. Да  се  говори  за това "готова" ли  е  тази или  онази нация за демокрация, не винаги е много добре, особено по отношение на държава  бивш  сателит  на  СССР. Ние  с  нашата  дълга  история  с  какво  сме  по-лоши? Вече формално  сме  в "европейския  дом".В същото време мен непрекъснато ме  изненадва  начина по който  се опитваме да си постигнем  целите. България  е  наистина уникална  държава.Ние  все  още  не  можем  по  собствена  инициатива  да  се определим  накъде  да  вървим,с  изключение  разбира  се  на  включването  ни  в  НАТО  и  ЕС.Резултатите  са  налице-всички  промени  вече  се  диктуват  от  Брюксел  и  слава  Богу. 

            Нашата  криза за мен е все още мистерия. Ако една страна не разполага с достатъчно пари,  естественото желание на предприемачите  е някак  си  да  се  изхитрят  за  да   ги получат. Обикновено има два начина. Ако се разчита на богатите се вдигат цените. Ако се мисли за бедните, цените се намаляват. В условията на криза, хората с високи доходи са по-малко, и безработните и другите хора с ниски доходи са повече. Би трябвало да се опитат да намалят цените до минимум. Ние имаме  невероятни цени, скочиха цените от  монополните комунални услуги до лекарствата.На   какво расчитат продавачите  и доставчиците  умът ми не разбира. Четох с интерес, че "Софарма" продава своите продукти зад граница по-евтино, отколкото у нас    . Да  не  би  там   бедните хора  да  са  повече  от  колкото  у  нас?

            Всички медии, и не само нашите, но и много от тях в чужбина единогласно  твърдят, че правителствата  са  по-умни и по-ефективни  от пазара.Това е да се каже че всяко длъжностно лице  е  по-умно  и по-пъргаво  от предприемача. Не го вярвам.Бюрокрацията е огромна корпорация, свързана с общото желание да спаси себе си и  интереса  си. Ето защо, те се присъединят към общата дисциплина и йерархия на управлението.Раговаряш с чиновника, той разбира всичко, но веднага след като му  позвънят  отгоре, той влага  цялото си усърдие в службата и изпълнява  това,което  току  що  е  отрекъл  и  осмял  пред  теб. Сред длъжностните лица доминират  хора  със  средна интелигентност и енергичност, кариера правят изпълнителните .Талантливите творци не се натискат за изпълнители. Те използват  способностите си в науката,в технологиите,в изкуството,в бизнеса,в пътешествията,в научните изследвания. Не случайно някой бе  казал: "Войната е прекалено сериозно нещо за  го доверим  да генералите". Общо взето генерал, особено в мирно  време става този, който се е научил да не се противопоставя на  лейтенанта,на капитана , на майора и т.н. на  полковника. В резултат на това той получава генералската звезда. "Колкото повече чукундури има в армията ,толкова  по-силна е нашата отбрана."-  се казва в  един  виц.Не, не. Чиновникът  винаги е консервативен и да  се  чака от  него  модернизация  е много съмнително.

 

            И още нещо, печели този, който не се отказва.Кризата винаги е жестоко нещо, но  пречиства бизнеса от слабите и задължава силните  да бъдат още по-изобретателни и упорити.Те се възползват от по новите технологии, от новото оборудване, търсят нови, по-конкурентни продукти. Като цяло, ние трябва да се научим  да работим в една конкурентна среда.Всеки, който се труди, той ще оцелее. Ако търсим нашата национална идея, по мое мнение тя е просто ", да  се  бачка” Правителството трябва да работи усилено за създаване на условия за свободното развитие на бизнеса, и всеки бизнесмен трябва да намери най-продуктивните начини за използване на  тази свобода. Работникът  трябва така да  работи за  да е достоен от заплатата  която  получава. Няма друг начин за изход от кризата.

           

           

 



Тагове:   финанси,   САЩ,   ЕС,   икономика,   кризата,


Гласувай:
1


Вълнообразно


Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930