Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.03.2013 18:03 - За чии пари се бори Кремъл в Кипър?
Автор: achoachev Категория: Политика   
Прочетен: 1535 Коментари: 0 Гласове:
5

Последна промяна: 24.03.2013 07:25

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
   

image

 
        Ситуацията около планираната несъстоятелност и краха на финансовата и банковата система на Кипър изглежда се развива към неизбежен и неприятен край. Руските вложителите в кипърските банки ще загубят милиарди долари.Обаче Кремъл отчаяно се опитва да се бори с тази ситуация. Нека да помислим за кого толкова се кахърят руските министри, президентът и премиерът на страната, избрани миналата година чрез щастливото волеизлияние на гражданите? 

            След гръмките изпълнения на Владимир Путин и министъра на финансите, дойде ред да негодува геройски и министър-председателят Дмитрий Медведев. 

            Министър-председателят призна, че Русия в Кипър има "свои резонни   обществении интереси. Банките там държат активи на голям брой руски бизнесмени" "И не всички от тях  се опитват да се скрият зад завесата на специалната юрисдикция на Кипър. Не, това е просто един удобен начин за работа, всички знаем колко много фирми  работят чрез  SPV (компании със специално предназначение), И това е  тривиална международна практика" . 

            Нека се опитаме да  помислим, кога руската държава,  правителство се е грижело за проблемите на обикновените граждани? Никога.Обаче  в случая  с Кипър Кремъл започна бурна PR-дейност. Чии пари защитават Владимир Путин и Дмитрий Медведев? Руските медии, всички заедно в хор казаха, че  крупни активи на руските олигарси няма в Кипър . Тук, разбира се,ни олекна - няма да страдат  Абрамовичи, Дерипаски, Фридмани, Тимченки и други успешни бизнесмени. Но кой остава? Освен кипърските "дъщери" на руските банки - така  "дъщерята на  ВТБ (Внешторгбанк) има активи за 13,5 млрд. долара, както и строителни фирми от Сочи. Кипър отдавна е обетована земя за  т. нар. "среден" бизнес в Русия.

 

 
            Кои са тези хора? Обикновено това са или длъжностни лица или членове на техните семейства. Но най-важното нещо - това често не са просто бюрократи, а така наречените "силовици". Генерали и полковници на Министерството на вътрешните работи,Федералната служба за сигурност, Министерството на извънредните ситуации, армията и други служби за сигурност които са безброй в Русия.При това  не е задължително да участват лично- зет на генерал от ФСБ , талантлив бизнесмен (и как може да бъде иначе?) - трупал в Кипър пари по сметките на фирмата. И сега те са "замразени". 

            Каква ще бъде реакцията на всички тези хора, за загубата на трудно,с кръв и пот на челото  придобити средства? Достатъчно ли е да се чуе по ОРТ и НТВ ритуала за "мамка им на  интригантите от Америка" и да се спрат на това? Съмнявам се. Хората могат дори да се обидят. Включително и на главните "орачи" у дома , които са позволили "да се обуят " своите. А парите няма да бъдат върнати : циркът с данъците върху депозитите бе забъркан само за да се скрие простия и тъжен факт - в банките на Кипър вече няма никакви пари. Къде са отишли, къде са те сега? - трудно е да се каже. Но никак няма да се учудя, ако по-късно се окаже, че кипърските банки са купили, да речем, облигации на френски, английски или немски банки. Или са им дали кредити. 

            Казано по-просто, няма пари.За  Русия  единственият начин да спаси репутацията си  е да вземе и извади от резервните фондове  сума, която е приблизително равна на  замразените активи на "на руските бизнесмени".Но това не е лесно да се направи, дори и ако много го желае. В крайна сметка, тези средства са инвестирани в различни ценни  и дългови  книжа....на  същите тези западни банки.Кръгът се затваря,кралят   е гол, а току що изправилата се от поза партер  Русия на Путин с амбиции  да сваля астероиди в космоса  и заплашваща да лиши Америка от руските си бебета -се оказа  сламено чучело.Глупаво, бедно и безпомощно. 

            В заключение трябва само да кажа, че леките  обвинения в руската преса срещу "злата"  Германия, която доведе  жалкия Кипър до банкрут са малко неправилно насочени. Германия не е напълно суверенна държава, нейната конституция е написана директно от англо-американците, своите златни резерви съхранява в Съединените щати, Великобритания и Франция,на нейна територия има чужди войски - Великобритания, САЩ и Франция. И накрая, има споразумение със Съединените щати и Великобритания за ограничения във външната й политика чак до 2099г. и доста скандален за "икономическа суперсила" Канцлерски  акт,който  лично се подписва от всеки канцлер на Германия. В този документ канцлерът поема обществена отговорност да се съобразява с възмездното споразумение с Париж, Лондон и Вашингтон. 

            Представете си, че при такива обстоятелства, Германия, начело с Ангела Меркел - дъщеря на британски шпионин - може нещо самостоятелно  да предприеме - наивно. Когато през 2011 г. в Берлин се опитаха да говорят открито срещу англо-френската агресия в Либия, Великобритания и Франция бързо запушиха устата на Меркел и спряха  да  обръщат внимание на мнението й.

 

 

 

Дали Русия ще плати за кипърската офшорка
 

            Кипърската финансова криза и опита на страната да се измъкне от него, след като отпише до 10%   големите депозити, се оказа в голямата си  част проблем на Русия. Днес банковата система на Кипър е част от съвременната руска такава, просто са се предоставли  финансите за  управление ,както изглеждаше,в  по-способни  ръце.

                 Но сега, Кипър  е  в пълен банкрут .Става въпрос за   значителни суми:

            Няма значение,дали ще получи тези 17 милиарда или не . Благодарение на усилията на Германия, той е напълно лишен от дългосрочно съществуване от икономическа гледна точка. Кипър има общо над  70 милиарда евро депозити, от които около 30 милиарда евро са чуждестранни депозити. От тях 19 милиарда евро са руски, 9,1 милиарда принадлежи на физически лица, както и малко по-малко от 10 милиарда собственост на юридически лица. Но руския бизнес  има навик  да работи под знамената на трети страни.Поради това  аз мисля, че в действителност  размерът на руските вложения надхвърля 20 милиарда евро.В първоначалната версия на данъчно облагане щяха да се загубят около 2 милиарда евро.

            В банковата кипърска система са включени почти всички големи руски компании, сред тях "Норилск никел", и "Базов елемент" и "Газпромбанк",  "дъщерята" ВТБ , която не е най-малкият актив с минимална прозрачност, естествено.Не е ясно какъв вид  операции тя прокарва там, но има активи за повече от 10-13 млрд. евро . Не е ясно какво ще се случи с активите. Налице е "дъщерята" на Алфа Банк. За нея  повече или по-малко има публично достъпна информация. Наскоро в Кипър постъпиха 120 млрд. евро от Русия, а от там  130 млрд. евро.Това е - както корабът плава под флага на Либерия, но няма отношение към Либерия.Компанията  номинално е кипърска (всичко е по английското право), но  парите се движат през сметките на руски банки, не достигайки до  Кипър.

            За руските структури, включително държавните дружества, Кипър е бил и си остава център за оптимизиране на доходите на мениджърите и собствениците на фирмите. Ако в Русия от  фондовете  за заплата трябва да се плати 32% данък,то чрез дивидентите схеми в  Кипър разходите са сведени до 5%.

            Няма значение какво решение ще вземат кипърците. След като се появи възможност да се теглят пари от Кипър, те ще напуснат страната. Корпорациите ще оставят парите си, вероятно, и то е, защото корпорации използват Кипър да изперат доходите на физическите лица - за плащане на доходи чрез дивидентна схема, ако ви се заплаща в Русия,общата тежест на данъка за заплати на вашата работа надвишава 39%. Използването на схемата с депозитите на Кипър може да намали този налог до 5%. Този механизъм ще работи както преди, но ако сега този доход остава в Кипър, веднага след като се размразят трансферите, парите ще остават в Кипър в продължение на само 20 минути.

            Налице е желание да се запазят и затворените пари  в Кипър и печелившите, отработвани дълги години  схеми. Работещите в тази посока, лобистки групи са много активни.Оттук е и силната реакция на Владимир Путин и Дмитрий Медведев за опитите на  кипърските власти за решаване на  проблемите си чрез допълнително облагане на вложителите .

        Правейки своя отговор публично, открито и заставайки на страната на   офшорната аристокрация, Владимир Путин направи грешка .

            Публичните изявления относно защитата на руските пари в Кипър - това е пълна лудост от политическа гледна точка. Защото това са пари, откраднати от руснаците. И другарят Путин само  успя да намекне за  деошфоризацията,когато вече започва да говори в защита на офшорната аристокрация и да се саморазобличава. Речта  на президента на Руската федерация е бедствие от гледна точка на властта вътре в страната. 

            Под натиска от Русия кипърския парламент веднъж не гласува  теглене на средства от сметките на вложителите. Това само задълбочи кризата в страната, отдавна живееща над възможностите си. Но най-важното,още  повече въвлича в нея  и  Русия. 

            Лобистите, които всъщност са уловени в капана на фирмите от Кипър, се стремят не само Русия да подтвърди и увеличи издадения заем от  $ 2.5 млрд., но и да отдели за Кипър нови суми за спасяване на финансовата система. Можем да говорим за 5-10 млрд. долара. 

            Парадоксална ситуация - най- вероятно Русия  ще  даде още пари. Разбираемо е защо е давала, защото  не се е грижила за Кипър и неговата банкова  система.Русия се грижи за себе си,за своите скъпи възлюбени пари - парите на фирмите, парите на частните  лица от руски произход в Кипър. А защо да не се дадат  за това  няколко милиарда? Какво  може да се направи в тази ситуация?Възможно е и договаряне. Някой би помислил, че това е наистина нещото от което се нуждае страната. И какво от това,допълнителният кредит  също няма да се върне  обратно в обозримо бъдеще и  това ще бъде игнорирано. Така вероятността, че ще има нов заем не е толкова малка.

            В същност, болката и остротата на реакцията на руските власти само потвърждава, че силата на лобистите в Русия  е много, много голяма!!!

            Парите ще бъдат дадени не толкова като кредити, а в замяна на създаването на дългосрочни бизнеси, които ще  подхранват  включително и Кипър. Има шелф , има голяма стратегическа позиция, която  позволява да се направи логистичен център.Има чудесна туристическа дестинация. Проектите са  във всички видове  потенциално интересни възможности, може би военно сътрудничество - Бог знае!Да се изпълни   вековната мечта на руските  военни - ​​да  прескочат   проливите.

            По принцип, решението очевидно е в политическата плоскост,при това Москва играе своята игра в конфронтационен  дух по отношение на  ЕС.Русия трябва да действа в условията на криза в Кипър само в партньорство с Европейския съюз, рязкото  изявление на Владимир Путин ми се стори странно.

            Има много различни формули за решаване на финансовите проблеми, но никога  лидерите на страните, които са загубили пари на данъкоплатците си, не са  говорили по този начин.Зад това стои  изглежда нещо друго . Ако Русия иска да участва в европейските дела и Кипър е помолил за помощ, а руското правителство вижда смисъл да подпомага тази страна (Кипър е член на ЕС),определено трябва да има последователност в тази област и да се комбинират  усилията и принципите на подхода с този на европейските донори, европейските кредитори. Следователно, трябва да има координирани действия на ЕС + Русия. Поотделно, да се опита Русия да  играе сама играта - това ще бъде вредно и ще доведе до негативни в ЕС. Това е дори контрапродуктивно за Руската федерация. Така че - да, парите са дадени. Ако се иска да се предоговори срока за погасяване вероятно ще трябва да се приеме.Мерките трябва е да бъде идентични с това, което прави ЕС. Както обикновено, правото в кредиторането  е равно третиране на всички кредитори.

         За съжаление действията на  Кремъл са други. Има слухове за заговор срещу Русия. Изготвят се промоционални схеми за прикритие за да се обясни на населението нуждата от спасение за негова сметка на системата на офшорните плащания и бенефициентите й.Трябва да  се отбележи, че те са използвали кипърската схема не само в корупционни цели или за укриване на данъци, но и да защитят имуществото си от посегателствата на руската държава и на силите за сигурност.

            Каквито и да са решения за Кипър, вече може да се види, че системата на Путин е изключително уязвима. По време на президентските избори  Кремъл пое  прекомерни задължения към населението, нарастващите за военно-полицейската държава разходи са на границата на възможното.За сега  суровинната икономика позволява на режима на Владимир Путин да свързва двата края, но, както  показва треската на фондовите пазари, причинена от проблемите на една малка страна, задълбочаващата се криза в Европа може по всяко време да подкопае стабилността в Русия. 



Тагове:   криза,   Русия,   ЕС,   икономика,   Кипър,


Гласувай:
5


Вълнообразно


Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930